Co každý zná, ale nikdo neví, jak se to jmenuje

13. srpna 2016 v 20:01 | Sigmund Werther |  O vážné hudbě
Známe je snad všichni. Slýcháme je téměř denně. Ale nevíme, jak se jmenují. Řeč je o několika skladbách vážné hudby.


Jako malý kluk jsem neuvěřitelně zbožňoval filmy o vesmíru. Fascinoval mě příběh Neila Armstronga, prvního muže, který přistál na Měsíci. Živě si vybavuji okamžik, kdy jsem se u babičky díval na velice napínavý dokumentární film o jeho cestě (a také cestě Edwina Aldrina, abych mu nekřivdil, no) a a zrovna když Apollo odlétalo, zazněla taková podivná hudba. Znal jsem ji, ale vůbec jsem si nemohl vybavit její jméno. Odpověď jsem nalezl až mnohem později: byly to úvodní takty symfonické básně Tak pravil Zarathustra od Richarda Strausse. Fanoušci Vesmírné odyssey jistě znají, hudba se též objevila v úvodu populárního (a dle mého skromného názoru zatraceně vtipného) pořadu Česká soda. No, a tato vzpomínka mě inspirovala k sestavení seznamu mistrovských děl, která lidé znají, ale vesměs neví, jak se jmenují.

Johann Sebastian Bach. Toccata a fuga d moll. Já osobně si ji z dětství vybavuji z filmu o Rychlých šípech. A vy?

Tento kus mi dal obzvlášť zabrat. Znal jsem tu melodii už odmalička. Vždy jsem si pod tím představoval nějakou hudbu k býčím zápasům, však víte, pestře odění toreadoři, zpěněný dobytek a velké rohy. Ale to ne, jde o Finale z předehry k opeře Vilém Tell od Gioacchina Rossiniho.

Musíte mi dát za pravdu, že ta hudba je přinejmenším podmanivá. Vlastně se tomu legračnímu pánovi s knírkem vůbec nedivím, že si Richarda Wagnera tak oblíbil. A Jízda Valkýr shodou okolností patří mezi mé nejoblíbenější skladby.

Pan Edvard Grieg by asi nebyl příliš nadšen, kdyby se dozvěděl, že jsem jeho dílo slyšel v reklamě na léky proti průjmu. Ale co naděláme, když je Ve sluji krále hor taková krása.

Pokud jste v dětství byli stejně zapálenými fanoušky Toma a Jerryho jako já, toto je pro vás absolutní nutnost znát. Výlet do Uherska si můžete udělat s Uherskou rapsodií č. 2 od Ference Liszta.

A z Uherska ještě neutíkejme, není důvod spěchat. Johannes Brahms bývá často přehlížený, tak proč dělat stále tu samou chybu? Uherský tanec č. 5 potěší každou ztrápenou duši.

Uherskými tanci se inspiroval i náš Antonín Dvořák a zkomponoval celkem dvě řady Slovanských tanců. Slovanský tanec č. 8, Op. 46 určitě znáte.

Známý pro své úvodní tóny, to je Klavírní koncert b moll od Petra Iljiče Čajkovského. Nádherný je ovšem celý. (Mimochodem, jednou jsem byl na výchovném koncertě, kde nás nechali hádat, jaký nástroj že to ty úvodní tóny vlastně hraje, a naše tipy orchestr vzápětí názorně předvedl. Jeden hoch z legrace řekl, že tympány. No, tu tympanistku budu do konce života obdivovat. A jsou to lesní rohy.)

Pomýšlíte na vdavky? Pro tyto okamžiky tu máme všeobecně známý Svatební pochod od Felixe Mendelssohna-Bartholdyho! Ovšem zdá se mi, že nemůžeme zůstat jen u něj, neboť právě vtrhl do dveří jistý již zmiňovaný vídeňský malíř pokojů s divnou ozdobou pod nosem a za sebou vleče svého oblíbence v baretu. Dobrá, seznamte se s možná ještě známějším Svatebním pochodem z opery Lohengrin od otravného Richarda Wagnera... eh, tedy, chtěl jsem říct úžasného, opravdu, přísahám!

Skladby Ludwiga van Beethovena bývají všeobecně velmi známé? Eroika? Osudová? Óda na radost? Jasná věc! Proto je až s podivem, kolik lidí nedokáže zařadit druhou větu sedmé symfonie. A to je tak krásná...

Stejně tak oblíbený Wolfgang Amadeus Mozart. Malou noční hudbu zná každý, ale pojmenovat Dies Irae z Requiem? To už holt chce znalosti.

S O Fortuna ze sbírky Carmina burana od Carla Orffa se poslední dobou často setkáváme v dramatických trailerech na rozličné filmy...

Tyto dvě drobné skladby se mnohým individuím často pletou. Já to nechápu. Jak někdo může zaměnit jemný a uklidňující Kánon D dur od Johanna Pachelbela s energickým Kankánem od Jacquesa Offenbacha?

Přeji příjemný poslech... sakra, pane Hitler, já jsem se opravdu jen přeřekl! Každý přeci ví, že Wagner je úplně nejlepší! Prosím! Já se omlouvám! Mohl byste mi přestat mířit tou pistolí na hlavu? Děkuji, to je lepší. Mimochodem, už jste někdy uvažoval o tom, že byste si oholil ten směšný knírek?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Sugr Sugr | E-mail | Web | 8. listopadu 2016 v 20:18 | Reagovat

Kde se touláš? :-(

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama