10 důvodů, proč se věnovat vážné hudbě

18. října 2015 v 18:50 | Sigmund Werther |  O vážné hudbě
Následující článek je určen těm, kteří mají k vážné hudbě neutrální až kladný vztah. Pokud chcete zjistit, jaká pozitiva vám přinese, rozhodně čtěte dál. Jestli vážná hudba není váš šálek kávy, rozhodně se nenechte tím potrhlým fanatikem, kterého mimochodem vůbec neznáte, do ničeho nutit.


1. Vážná hudba obohatí váš vnitřní život.
Toto je pro mě důvod číslo jedna. Jen si zkuste zaposlouchat se do symfonie a vnímat každý tón tak zřetelně, jak to jen jde. Pokud jste vážné hudbě nakloněni, rozhodně to pro vás bude nádherný, těžko popsatelný zážitek. Po nějaké době jistě poznáte tu kouzelnou sílu hudby a pochopíte, proč jsem zvolil tento argument. Omlouvám se, že píšu tak mlhavě, ale na některé věci jsou slova prostě krátká.

2. Vyučující hudební výchovy si vás oblíbí.
Přesvědčivý argument pro čtenáře školou povinné. Většina vyučujících hudební výchovy má vážnou hudbu ráda a mnozí z nich se trápí tím, že jejich žáci s nimi tuto vášeň nesdílí. Jistě uvítají váš zájem, stačí se aktivně zapojovat do hodin. Obzvlášť účinné zejména v těchto případech:
 • Propadáte a potřebujete si zlepšit známku.
 • Narozdíl od zbytku vaší třídy nehrajete na žádný hudební nástroj.
 • Vaše třída při vyučování vyučujícího neskutečně vytáčí.
 • Váš zpěv je použitelný pouze v sebeobraně.
 • Náhodou se octnete s vaším vyučujícím sami dva v opuštěném kupé vlaku a on se bude pokoušet o konverzaci.
 • Chcete si šplhnout.
 • Nikdo se s vámi nebaví a vy jste tak zoufalí, že jste ochotni prohodit slůvko s kýmkoli. Třeba i s vaším vyučujícím.
 • Váš vyučující je úchyl a chce vás v lese znásilnit. Třeba se chytí na vaše konverzační téma a nakonec z toho bude vcelku příjemný večer.
 • Váš vyučující je sériový vrah a hodlá vás zabít. Příznivci vážné hudby jsou ohrožený druh, věřte mi, on si to rozmyslí.
 • Váš vyučující je mimozemšťan a vybral si vás na pokusy. Můžete vrhnout na celou lidskou rasu lepší světlo, když se pochlubíte svými znalostmi hudebních dějin.
Dobrá, to trochu přeháním, ale de facto to takhle funguje.

3. Vážná hudba vás dělá chytřejšími.
Přiznávám, toto není vědecky podložené. Ale mně to funguje. Zahraju si na housle a hned se mi ty úlohy z matematiky lépe počítají.

4. Budete působit intelektuálsky a nóbl.
Představte si, že jste známí po celé republice, třeba jako nechutně bohatý podnikatel či politik. Dojdete k závěru, že návštěva koncertu vážné hudby vylepší vaši veřejnou reputaci. Obléknete si na míru šitý frak nebo nekřesťansky drahou večerní róbu a vyrazíte. Když vás bude koncert bavit, nejenže přesvědčíte veřejnost o svém vkusu, inteligenci a eleganci, ale navíc si odnesete příjemný zážitek. A to se vyplatí, no ne?

5. Možná se změní váš život.
Uvedu příklad ze života své kamarádky Annelies. Když poprvé slyšela Beethovenovu Ódu na radost, usmyslela si, že bude skládat hudbu. Její život se od základů změnil. Sama říkala, že kdyby jí před čtyřmi lety toto někdo předpověděl, klepala by si na čelo, že je blázen. Myslím, že víc netřeba dodávat.

6. Vážná hudba je bezedným zdrojem inspirace.
Mnoho slavných literárních i výtvarných děl bylo inspirováno hudbou. Jestli jste umělecky založeni, třeba vás nějaká z vážných skladeb přiměje k vytvoření světoznámého díla. A co tanec, film či divadlo? Tam se bez hudby těžko obejdete. Pokud tančíte, píšete scénáře nebo jste herci, vážná hudba obohatí vaši práci.

7. Můžete se stát slavnými.
Luciano Pavarotti. Ema Destinová. Maria Callas. Jarmila Novotná. Vanessa Mae. Václav Hudeček. Rafael Kubelík. Jan Kubelík. Niccolò Paganini. Ferenc Liszt. Atd.

8. Vážná hudba nabíjí pozitivní energií.
Všimněte si jedné zajímavé věci. Smutné populární písničky vám často zhorší náladu. Kdežto vážné skladby, i když jde třeba o rekviem, vám dodají porci radosti. Alespoň mně to tak funguje. Zkuste si pustit vážnou hudbu, když:
 • Jste se právě rozešli s přítelem/přítelkyní. Dejte sbohem smutným baladám o rozchodu, které vás akorát uvrhnou do ještě větší deprese. Postavte se svému osudu s Osudovou!
 • Vás pekelně naštval učitel/šéf. Nechte na plné pecky zaznít O Fortuna a vyšlete celý zpívající sbor vykonat pomstu!
 • Jste se s někým pohádali a mrzí vás to. Vychutnejte si báječnou idylku u řeky (či na plese, jak chcete) s valčíkem Na krásném modrém Dunaji!
 • V sobě potřebujete probudit kapku národního cítění. Vyburcujte svého vnitřního vlastence k boji pomocí Mé vlasti!
 • Byste se rádi podívali někam do ciziny, ale nemáte peníze. Nesmutněte. Zaposlouchejte se do symfonie Z nového světa a užijte si krásy Ameriky!
 • Vás přepadli islamističtí teroristé. Nepropadejte panice a vsaďte na osvědčenou klasiku. Chorál Kdož sú boží bojovníci spolehlivě vypudí jakéhokoli nepřítele!
Dobrá, to zase trochu přeháním. Ale to nevadí, ne?

9. Ukážete, že si dovedete stát za svým.
Tento bod se opět týká čtenářů školního věku. Buďme k sobě upřímní, to, že někdo poslouchá vážnou hudbu, nebývá v třídním kolektivu zrovna dobře přijímáno. Ale vy jste jistě silní a dovedete si svůj hudební vkus ubránit. Z vlastní zkušenosti vím, že se pokaždé najde někdo rozumný, kdo to ocení a věnuje vám svůj obdiv. A jestli nedovedete, pravděpodobně se vrátíte k populárnímu popu, aby měly dušičky spolužáků klid, a všichni budeme spokojení.

10. Poznáte nové lidi.
Gratuluji, právě jste získali nové konverzační téma do zásoby. Jednou se to může hodit. Třeba až skončíte v opuštěném kupé vlaku sami dva s věhlasným houslovým virtuozem (třeba se mnou). A možná jednou díky vážné hudbě poznáte někoho, kdo pro vás později bude opravdu důležitý. Hodně štěstí!
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Miloš Miloš | Web | 19. října 2015 v 15:56 | Reagovat

Pobavil mě bod 2, jak úchyla a sériového vraha poznání, že jeho vyhlédnutá oběť má ráda vážnou hudbu,
odradí od násilného činu :-)

S bodem 3 a 4 souhlasím, je ale možné, že u některých mohou lidé mající v oblibě vážnou hudbu vypadat i trochu snobsky. Takový případ dokonce znám, manželka jednoho kolegy, s nímž jsme se potkávali na koncertech v Brně, vždy o přestávkách rozumovala, jak zpočátku se orchestr hledal, pak se rozehrál, ale byl příliš hlasitý, tamta část měla mít volnější tempo apod. My jsme to poslouchali s lehkým pobavením (ale to jsme nedávali najevo), protože nám bylo jasné, že její hlavní snahou je předvést nové šaty a vzbudit zdání, jak hudbě rozumí, přitom skladbu nejspíš slyšela poprvé. Je zdravotní sestrou a širší přehled v hudbě nemá.

2 Sigmund Werther Sigmund Werther | Web | 20. října 2015 v 17:40 | Reagovat

[1]: No, jedna naše učitelka z nás byla natolik zoufalá, že kdyby byla sériovým vrahem a její oběť projevila sebemenší náklonnost k vážné hudbě, tak by ji nechala jít a ještě by ji zásobovala nahrávkami rozličných skladeb. A že k tomu sériovému vrahovi mnohdy neměla daleko :-)

3 Jana Jana | Web | 20. října 2015 v 22:15 | Reagovat

Napsáno je to všechno vtipně :-D Od této chvíle si budu pouštět hlavně Kdož sú boží bojovníci :-) Oda na radost, ta přímo svádí, z nového světa mám taky moc ráda, ale zas v podání jiných interpretů, těch modernějších. A kdo by neměl rád Na krásném modrém Dunaji?
Opravdu dobře píšeš, teď už bych ale přesto uvítala něco od tebe i zahraného..jestli je to možné, nahraj na youtube a vlož sem něco, co hraješ, budu se těšit, fakt! :-)

4 Kája Kája | Web | 19. listopadu 2015 v 18:54 | Reagovat

Přesně :) A pro mládež jste tak trochu exoti, což taky není pocit k zahození :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama